Dívali jste se někdy z blízka na bytový dům, nebo panelák, ve kterém žijete? Jak vypadá jeho fasáda? Je krásně čistá a vyniká na ní zvolená kombinace barev… Nebo je spíš pokrytá zeleným nevzhledným povlakem? Tento nemilý look tvoří hlavně řasami, mechy či dokonce plísně. Jak vznikají, jak s nimi můžete bojovat… a je to vůbec ve vašich rukách?
Na severu je to horší
Pokud se bytový, nebo panelový dům nachází spíše na severu… je výskyt mechů a plísní častější. Také pokud bydlíte blíže k vodě nebo lesu, zachytává se na fasádě větší poměr nečistot. Čím to je? Když se teď zaměříme na les a vodu, často se odtud šíří vzduchem semínka mechů či částečky lišejníků, které se na domě zachytí. Vlhkost pomáhá jejich rychlejšímu rozrůstání a také tvorbě možných plísní. Jak je to se severní stranou domů? Pokud se budeme bavit hlavně o zateplených fasádách, ty bohužel nedýchají a snadno se v nich udržuje vlhkost. Tím je tedy výskyt mechů či řas opět podpořen.
Jaký mohou mít vliv na vaše zdraví
Jistě vás hned jako další napadlo, zda vám hrozí nějaké zdravotní riziko, pokud v domě pokrytém mechem či plísněmi trvale bydlíte. Bohužel tušíte správně. Rizika tu jsou. Znečištěné fasády všemi organickými nečistotami (mechy, lišejníky, řasy, plísně) mohou dlouhodobě způsobovat astma. Také mohou snižovat imunitu vašich dětí i vás samotných právě tím, že se dostávají do bytů. Tím, že přestanete větrat, ale nic nevyřešíte.
Pomůže jen odstranění
Jak už jste asi pochopili, jediná možnost je objednat čištění fasád. Jak takové odstranění nečistot probíhá? Většinou se používá chemický postřik, který ničí všechny nezvané hosty. Poté probíhá omytí vysokotlakým čističem. Tento postřik zamezí na delší dobu opětovnému výskytu nejen řas, ale také mechů, či lišejníků. Pokud jste ale v takovém domě nájemníkem, co dělat? Jistě, můžete si čištění objednat na vlastní náklady. Jednodušší ale bude oslovit společenství vlastníků nebo bytové družstvo a objednat takové čištění společnými silami a za společné peníze.