- srpna 2021
Dřevěná garážová vrata
Zdroj: isifa / shutterstock.com
Rádi byste zrenovovali dřevěnou garážová vrata, která byla roky vystavena povětrnostním vlivům? Pak je důležitý správný výběr povrchového nátěru.
Žádný z příznivců přírodních materiálů jistě neodolá dřevu. Jde o materiál, který má velmi široké využití a vnáší teplo do interiéru či exteriéru. Jeho slabinou však je háklivosť na změny počasí, UV záření a na biologické škůdci. Chcete-li zachovat jeho původní vzhled a kvalitu co nejdéle, zabránit zešednutí a poškození, nesmíte podcenit výběr vhodné impregnace a povrchového nátěru.
Na co je určena impregnace?
Impregnaci je třeba použít na ochranu dřeva v exteriéru nebo ve vlhkých místnostech. „Jde o řidší nátěr, který obsahuje biocidy a vsakuje se hluboko do dřeva. Biocidy se rozdělují na fungicidy, které chrání před plísněmi a houbami, a insekticidy, které ochraňují dřevo před hmyzem ve všech vývojových stádiích, „vysvětluje Samuel Benka, poradce pro aplikaci dekorativních a průmyslových nátěrů firmy Chemolak. Právě vlhké místnosti či nedostatečná konstrukční ochrana dřeva, pro kterou se na povrchu dřeva sbírá voda, představují vhodné prostředí pro rozvoj dřevokazných škůdců. „Pokud je dřevo již napadené, musíte nejdříve identifikovat škůdce a rozsah poškození, následně zvolit vhodný prostředek s biocidy. Nezapomínejte však ani na povrchový, resp. finální nátěr. Ten ochrání dřevo před nástrahami počasí, „pokračuje Benka.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak ošetřit dřevěnou bránu, aby vám dlouho sloužila
Jak ošetřit dřevěnou bránu, aby vám dlouho sloužila
Nátěry vhodné na starou garážová vrata
Na ochranu dřeva na garážové bráně jsou nejvhodnější lazury. „Lazury nabízejí vysokou ochranu před UV zářením, jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. Na dřevě vytvoří film, který silně odpuzuje vodu, „radí Monika Linghartová, odbornice na barvy a laky z projektových marketů Hornbach. A pokračuje: „Volte také lazury, které jsou odolné proti otěru. Ideální je hybridní lazura na dřevo, která spojuje hned tři výhody – ochranu před povětrnostními vlivy, ochranu před UV zářením a ochranu před mechem. V takovém případě stačí nanést základní nátěr a dvě vrstvy lazury. „
Na suché dřevo s vlhkostí max. 17% (na představu: čerstvě pokácené dřevo, které jde do sušičky, má vlhkost 80% po vysušení v sušičce se vlhkost sníží na 8 až 12%, je však třeba počítat s přirozenou nasákavostí vlhkosti dřeva z okolí, přičemž výsledná vlhkost tak může být 17 až 18%) je vhodné použít silnovrstvé lazuru. Obecně je silnovrstvá lazura určená spíše k nátěrům dveří, okenic, oken, podbití, obložení domu, tedy rozměrově stálých prvků, které již své vlastnosti, např. vlhkostí a teplotou, nemění.
Tenkovrstvou lazuru můžete nanášet i na vlhčí a méně vyschlé dřevo určené spíše na ploty apod. Na čerstvé dřevo (s vlhkostí nad 20%) se doporučuje použít tenkovrstvou lazuru v kombinaci s impregnačním nátěrem. Pokud použijete silnovrstvé lazuru nebo krycí barvu na trámy, pergoly nebo ploty, které nejsou dokonale suché, lazura se bude časem odlupovat.