Jak si vybrat správné okno

rodina

Barva profilu a „dobré U-čko“ jsou důležité, ale určitě nestačí. Okna mohou mít totiž i další rozličné parametry či odlišné vlastnosti. Nejdříve byste se tedy měli zamyslet nad tím, co všechno od nových oken očekáváte, a své priority si uspořádat.

rám

Na výběr jsou v zásadě tři základní materiály – plast, dřevo a hliník. Kvalitní produkt z každého z nich přitom dokáže splnit tepelněizolační parametry požadované aktuální přísnou normou. Podle čeho si tedy vybrat? Samozřejmě, i podle typického vzhledu. Design okna však ovlivňuje nejen vzhled samotného materiálu, ale také pohledová šířka či povrchová úprava rámu, každý materiál má zároveň svá omezení.

Přečtěte si také
Jedinečný podkrovní byt v Bratislavě překvapuje zimní zahradou v centru dispozice
Dřevo osloví přírodním výrazem a obnovitelnosti, ale i přirozeně dobrými tepelněizolačními a mechanickými vlastnostmi. Cena dřevěných oken bývá poměrně příznivá, ale jednou za pár let třeba počítat s pracnější údržbou, která také něco stojí. Velké oblibě se v poslední době těší dřevo-hliníková okna – dřevo ze strany interiéru se postará o příjemný vzhled a izolační vlastnosti, hliníková kapotáž ze strany exteriéru zlepší odolnost proti vlivům počasí. Samozřejmě, za propracovanější rám si připlatíte.

Velká okna na domě
Zdroj: REHAU

Hliníku patří elegance. Tento materiál totiž zvládá velké rozměry zasklení při subtilních profilech. Pověstná je i jeho odolnost a životnost, jak však upozorňuje Peter škvára z firmy Schüco, čištění a údržbu netřeba zanedbávat. „Mnoho uživatelů dělá chybu v tom, že se řídí různými, zaručenými ‚radami, používají nevhodné nástroje a čistící směsi. Povrch a funkčnost oken tak mohou nezvratně poškodit, „říká Peter škvára. Jelikož hliník je prémiový materiál, třeba počítat i s prémiovou cenou.

Velikost a umístění oken mají zásadní vliv na prosvětlení interiéru, design zvýrazní charakter architektury a materiál rámů i zasklení ovlivní energetické ztráty i zisky.

Pro plastová okna je typická jednoduchá údržba a příznivá cena. Výhodou je i bezkonkurenční výběr barev a dekorů povrchu, přičemž je k dispozici i možnost zvolit si jiný odstín v interiéru a jiný v exteriéru, v nabídce jsou i plastové rámy s vnějším hliníkovým obložením. Počet komor už dnes není podstatný, důležité je všímat si koeficient U. Limity plastových profilů při mechanickém namáhání a změně teplot posunuli kompozitní materiály na bázi PVC a skelných vláken. Jelikož mají vyšší tvarovou stabilitu, pevnost a tuhost, umožňují realizovat elegantnější profily a velké formáty i bez kovové výztuže.

VÍTE, ŽE …?

Staré plastová okna se dají recyklovat. Materiál se sbírá, čistí, drtí, třídí, částečně zpracovává a nakonec používá k výrobě nových okenních profilů. Recyklované okna mají přitom stejnou kvalitu jako okna z čerstvých materiálů. Více na www.rehau.sk.
kování

Od typu kování závisí například vaše bezpečnost. Na Slovensku najdete v nabídce nejčastěji okna v základní úrovni bezpečnosti, t. j. ve třídě RC1. Pro vyšší bezpečnost, měli byste požadovat alespoň třídu RC2, ke špičce patří třída RC3. Typ kování, a tedy i způsob otevírání, však ovlivňuje i váš komfort a cenu okna. Například tam, kde postačí pevné zasklení nebo kde nepotřebujete okna otevírat „na větráčků“, je komplikovanější, a tedy i dražší, kování zbytečné.

Přečtěte si také
Kromě kruhového půdorysu jsou oblé i okna! Malá chatka vás dostane svojí atmosférou
Systém kování a s tím související způsob ovládání je podstatný zejména při portálech, čili velkých posuvných systémech zasklených ploch, které zprostředkovávají intenzivně spojení obytného interiéru se zahradou a dnes jsou obvyklým řešením přístupu na terasu. Nejčastěji se používají dva typy portálů – s označením HS a PSK. Jaký je mezi nimi rozdíl?

PSK, tedy sklopně-posuvný systém má tři polohy: zavřenou, větrací a otevřenou. Když kliku na zavřených dveřích otočíte do první pozice, odchýlí se jejich vrchní část do větrací polohy. V druhé pozici kliky se odtáhne od rámu i spodní část dveří, které se tak dají libovolně posouvat až po úplné otevření. Tento systém je levnější a umožňuje odchýlení na větrání, není však bezbariérový, je hlučnější a dveře lze obsluhovat pouze ze strany interiéru.

HS, tedy zdvižně-posuvný systém má jen dvě polohy – otevřenou a zavřenou. Otočením kliky se dveře mírně nadzvednou a můžete je posouvat až do maximálně otevřené polohy. Výhodou je nižší práh, případně i bezbariérové ​​řešení a zároveň možnost použít mimořádně velké (a tedy i těžké) skleněné plochy, protože tento typ kování umožňuje pohybovat velkými křídly s minimální silou. S velkými plochami skla je však spojena i vyšší hmotnost a se sofistikovanějším kováním vyšší cena.


Správné okno by mělo splňovat normy energetické náročnosti a myslete i na to, že okno bude potřeba čistit a mělo by se dát otevírat.


Další články autora

Láká vás pobyt na zahradě? Vybavte ji kvalitním zahradním nábytkem z masivu a dalšími doplňky.

Zima se zatím úplně nevzdala a s příjemnými jarními teplotami se stále přetahuje. Všichni však dobře...

Chybí vám doma hezká váza nebo květináče? Vsaďte na jejich originální vzhled

Ať už žijete single nebo jste běžná rodina, v každé domácnosti je hezký pohled na řezané...

Stříkací pistole vám pomůže k dokonalému vymalování

Malovali jste někdy sami? Pak víte, jak náročné to je. Musíte vše uklidit, dokonale zakrýt,...

Terasa, která vás ochrání před nepřízní počasí? Pozor na materiál!

Týden za týdnem pomalu a jistě stoupají venkovní teploty a slunce stále více ukazuje svou...

Nejnovější články

Láká vás pobyt na zahradě? Vybavte ji kvalitním zahradním nábytkem z masivu a dalšími doplňky.

Zima se zatím úplně nevzdala a s příjemnými jarními teplotami se stále přetahuje. Všichni však dobře...

Chybí vám doma hezká váza nebo květináče? Vsaďte na jejich originální vzhled

Ať už žijete single nebo jste běžná rodina, v každé domácnosti je hezký pohled na řezané...

Stříkací pistole vám pomůže k dokonalému vymalování

Malovali jste někdy sami? Pak víte, jak náročné to je. Musíte vše uklidit, dokonale zakrýt,...
- Reklama -PR článek