Nezáleží na tom, zda jste kutil začátečník nebo se řadíte zkušenostmi mezi profesionály – přečtěte si seznam 25 tipů, které usnadní kutilství, ušetří čas, peníze či ochrání vaše zdraví.
20
Elektřina a plyn jsou tabu
Do elektrických rozvodů ani do plynu se nepouštějte. Zapojení elektrických či plynových zařízení byste měli nechat na odborníky, kteří kromě své bezpečnosti zajistí i následné bezpečné používání spotřebiče (a také vám dodají potřebné doklady, například pro pojišťovnu).
hlavní přívod vody
Zdroj: isifa / Shutterstock
zajištěné ventily
Tento trik vám dokáže ušetřit desítky, ale občas i stovky či tisíce eur v rodinném rozpočtu. Před odjezdem na dovolenou, na chalupu či na prodloužený víkend vypněte hlavní přívod vody a plynu (pokud není topné období a nenecháváte zapnutý plynový ohřívač). Toaleta totiž může začít závodit v opravdu nejnevhodnější čas, také může dojít k jiné poruše nebo nehodě a vás může čekat při příchodu domů z dovolené opravdu nepříjemné a drahé překvapení.
výměna žárovky
Zdroj: isifa / Shutterstock
Kde při nákupu šetřit a kde nešetřit
Stále se vyplatí kupovat kvalitní zařízení a pomůcky, které nejsou levné, ale neváhejte hlídat na akci nebo výprodej. Při koupi levných a méně kvalitních pomůcek na to můžete doplatit různými způsoby – zabijete zbytečně množství času při vymotávání pásky, která se bude stále příčně trhat, ztratíte nervy při lepení ochranné fólie, která automaticky není doplněna lepicí páskou a trhá se i při minimálním odporu a podobně. Reálné peníze ušetříte například v půjčovnách nářadí, pokud si opravdu výjimečně potřebujete půjčit spotřebič či stroj, který využijete intenzivně pouze jednorázově a po koupi by vám několik měsíců či let jen stál v kůlně či v garáži, nebo při výměně žárovek či domácích spotřebičů za úsporné a ekologické.
dřevěná prkna
Zdroj: isifa / Shutterstock
Jaké dřevo se hodí na jaké projekty?
Každé dřevo má jiné vlastnosti, některé je houževnaté, tvrdé a trvanlivé, například dubové, jiné je snadno opracovatelné a poddajné, ale zároveň stále dostatečně pevné, například třešňové. Viz stručný přehled, na co se které domácí (lokální) dřevo hodí.
Borovice: měkké, pružné, voňavé dřevo, pryskyřičné, s množstvím uzlů, které jsou efektní, ale často komplikují opracovávání, používá se na nábytek, ale i obklady a fasády.
Buk: sice je méně pružný, ale po ohnutí drží tvar a při schnutí nemění v zásadě tvar ani objem, používá se od nepaměti na výrobu ohýbaného nábytku, pracovních nástrojů, ale i podlah.
Třešeň: nádherná kresba, snadno opracovatelné a pružné dřevo, výrazná barva, používá se na nábytek, ale i podlahy a obložení (stropy).
Dub: nádherná kresba (letokruhy), jednoduché opracování, odolnost proti povětrnostním podmínkám, ale vyšší cena, výroba nábytku, sudů, ale i větších stavebních prvků, také na uměleckou tvorbu.