Home Bydlení Výběru spárovacích malt věnujte zvýšenou pozornost. Poradíme vám, jak se v nabídce...

Výběru spárovacích malt věnujte zvýšenou pozornost. Poradíme vám, jak se v nabídce zorientovat

0
  1. října 2021
    použití čkárovacích malt
    Zdroj: isifa / shutterstock
    O volbě vhodné spárovací malty by neměl rozhodovat jen její barevný odstín. Kvalitní vyplnění spár mezi nalepenými obkladovými prvky má nejen dekorativní, ale také funkční význam.

Spáry znečištěné nepříjemnými černými plísněmi nebo vybledlý barevný odstín spáry po pár dnech – to jsou příklady z praxe, které zkazily dojem iz té nejmodernější a nejpropracovanější koupelny. Při představě finančních prostředků vynaložených na rekonstrukci se nedokonalé spáry jeví jako opravdová noční můra. Abyste předešli těmto problémům, pozornost je třeba věnovat výběru vhodné spárovací malty. Důraz je třeba klást zejména na vlastnosti, jakými jsou například snížená nasákavost, odolnost proti plísním, odolnost proti ulpívání nečistot a stálobarevnost. Určitě je oceníte.

„Na vyplnění pevných spár v prostorách s vlhkou provozem doporučujeme používat malty na bázi reaktivních pryskyřic – epoxidové nebo malty s obsahem speciálních hydraulických pojiv – cementové. Každá z nich má své přednosti, ale oba druhy s jistotou splňují zmíněné vlastnosti, „radí Tomáš tetřívka, produktový manažer pro výrobky na instalaci obkladů a přírodního kamene firmy Mapei SK.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
práce s obkladem v koupelně
Jak zabránit tvorbě bublinek v spárovací maltě
„Při koupi spárovací malty věnujte pozornost značkám a symbolem, které jsou uvedeny na obalu. Pokud jste si pro svou koupelnu vybrali cementovou spárovací maltu, sáhněte po výrobcích s označením W, t. j. se sníženou nasákavostí. Epoxidová spárovací malta je zcela nenasákavá, proto s jejím výběrem budete zaručeně spokojen. Hlavní výhodou cementových spárovacích malt je jejich jednodušší zpracování. Bez problémů ho zvládne každý obkladač. Výhodou je i krátký interval před finálním dočištěním obkladových prvků a urychlení času uvedení prostoru do plného provozu, „doplňuje Tomáš tetřívka.

Zorientujme se v označení spárovacích malt

Pro lepší orientaci si však nejdříve řekněme něco o základním rozdělení spárovacích malt. Rozdělení určuje norma ČSN EN 13888. Prvním kritériem je báze, tedy základní materiály, ze kterých je spárovací malta vyrobena. Známe označení CG, které označuje spárovací malty vyrobené na bázi cementu, a RG, které označuje spárovací malty na bázi reaktivních pryskyřic – nejznámější z nich jsou již zmíněné epoxidové spárovací malty. Dále se spárovací malty dělí z hlediska namáhání na CG1 nebo CG2 (RG1 nebo RG2), kde číslice 1 označuje spárovací malty pro běžné použití bez zvýšeného mechanického nebo termického namáhání.

Tyto malty za vyznačují velmi jednoduchou zpracovatelností, výbornou paropropustností, ale ve většině případů malou odolností proti mechanickému zatížení nebo povětrnostním vlivům. Číslem 2 jsou označeny spárovací malty určené do namáhanejších, náročnějších podmínek. Navíc mohou mít ještě zvýšenou odolnost proti obrusu, což se označuje písmenem A, nebo sníženou nasákavost, což se označuje písmenem W. „Pokud tedy hledáme spárovací maltu na balkon, určitě by měla být označena jako CG2, čili spárovací malta do náročnějších podmínek, a doplněná písmenem W, tedy se sníženou nasákavostí. Pokud budu hledat spárovací maltu do komerčních prostor, do skladu nebo do garáže, mělo by jít o maltu s označením CG2, doplněným písmenem A, tedy se zvýšenou mechanickou odolností. Pokud bude spárovací malta navíc označena i písmenem W, které označuje sníženou nasákavost, pro dané použití to bude jen další plusová vlastnost. Na balkony, do koupelen a na podlahy s podlahovým vytápěním určitě vybírejte CG2, ideálně s písmeny WA, čili CG2 WA, „doporučuje Ing. Slavomír Vician, TCS manažer AC CZ / SK Henkel Slovensko, spol. s. r. o.

NO COMMENTS

Exit mobile version