Zateplení s použitím polystyrenu je vhodné na moderní i klasické rodinné domy

rodina

Ať už se pouštíte do obnovy staršího domu nebo jdete teprve svůj vysněný domov stavět, nezapomeňte na vhodné zateplení. To přispívá k úsporám energií ik příjemnému vnitřnímu prostředí. Je úplně jedno, o jaký typ domu jde. Zateplení s použitím polystyrenu je vhodné na moderní novostavby, menší i větší bungalovy, domy v klasickém stylu i obnovovány stavby.

3

Využití expandovaného polystyrenu (EPS) je široké. Kromě toho, že jej můžete použít na zateplení fasády, uplatnění najde i na střechách, podlahách či v základech budov. S jeho použitím lze snížit tepelné úniky, ale také zlepšit akustické vlastnosti domu či prodloužit životnost obvodového pláště. V projektu by však mělo počítat s dostatečnou tloušťkou polystyrenu, aby se maximalizovaly úspory energie.

Vlastnosti ve prospěch zateplení s použitím polystyrenu

Expandovaný polystyren je oblíbeným zateplovacím materiálem kvůli vysoké pevnosti, nízké hmotnosti a vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem, které oproti většině ostatních materiálů zůstávají stejné iv reálných vlhkostních podmínkách na domě. Přestože ho tvoří z 98% vzduch, díky čemuž má nižší hmotnost, jde o velmi pevný materiál odolný i proti vnějším nárazům či silnému větru. Vyniká také vysokou pevností v tlaku a jeho velkou devizou je i jeho velmi dobrá recyklovatelnost. Tento tepelně izolační materiál je bezpečný a nepředstavuje ani zvýšené požární riziko, protože EPS desky používané na stavbě se vyrábějí výhradně v samozhášivé úpravě s ekologickým retardérem hoření.

realizace zateplení
Realizátoři oceňují i ​​nízkou hmotnost polystyrenu. Manipulace s materiálem a jeho instalace je nenáročná, což se projeví i na zkrácení času realizace zateplení. | Zdroj: sima / shutterstock.com
Vyhněte se vzniku plísní

V moderní novostavbě, klasickém bungalovu i starším domě se po čase mohou objevit problémy s vlhkostí. K vlhnutí zdiva dochází v důsledku rozdílu teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím. Na místech, kde teplota povrchu klesne pod kritickou hodnotu (teplotu rosného bodu), dochází ke kondenzaci. S tím spojená zvýšená vlhkost zdiva může způsobit jeho poškození v důsledku promrzání vnější vrstvy, zvýšit riziko vzniku plísní či vyšší účty za vytápění. Pokud si obvodový plášť rodinného domu zateplíme, rosný bod se, při dostatečné tloušťce izolace, přesune do izolantu a ochrání zdivo od nežádoucí vlhkosti. Expandovaný polystyrén si i při zvýšené vlhkosti dokáže zachovat výborné tepelněizolační i mechanické vlastnosti. Vnější zateplení s použitím polystyrenu je efektivně za každých vlhkostních podmínek.

S použitím polystyrenu je realizace zateplení rychlejší

Klíčem k dokonalému zateplení domu je správná aplikace vnějšího kontaktního tepelně izolačního systému ETICS s použitím EPS. Vynikající tepelnou izolaci v tomto systému zajistí bílý nebo šedý polystyren. S oběma se výborně a snadno pracuje, protože mají nízkou hmotnost. Jsou velmi vhodné pro novostavby, ale i na obnovu rodinných domů, kdy se vyžaduje minimální dodatečné zatížení obvodové konstrukce domu nebo střechy. Nízká hmotnost polystyrenu vyhovuje i realizátorem, protože manipulace s materiálem a jeho instalace je nenáročná a čas realizace zateplení je tak kratší. Rychlost realizace zateplení s použitím polystyrenu se promítne i do nižších nákladů na zateplení.

Expandovaný polystyren na domě
Expandovaný polystyren má výborné tepelněizolační vlastnosti, které oproti většině ostatních materiálů zůstávají stejné iv reálných vlhkostních podmínkách na domě. | Zdroj: Wilm Ihlenfeld / shutterstock.com
Jak postupovat při zateplování s EPS

Na zateplení domu si vyberte kvalitní realizační firmu s licencí. Zateplování s použitím polystyrenu není složité, protože k tomu nejsou zapotřebí žádné speciální ochranné pomůcky či nástroje, protože EPS je z hlediska zdraví zcela bezpečný. Polystyrénové desky se musí na stěnu lepit tak, že se lepicí malta nanese po celém obvodu desky a tři buchty se aplikují i ​​do jejího středu. Takové přilepení zajistí těsné přilnutí izolace k podkladu. EPS desky se potom připevní k podkladu kotvami. Z vnější strany je ochrání výztužná vrstva, jejíž tloušťka má být nejméně 3 mm. V případě šedého polystyrenu, který se na slunci více zahřívá, se doporučuje před lešení zavěsit zakrývací síť, aby nedošlo ke vzniku deformací a dilatačních mezer mezi deskami. Na lepení třeba použít lepidla určené na šedý polystyren. Na závěr se povrch desek z bílého či šedého polystyrenu natře penetračním nátěrem a nanese se na něj omítka. Takto zhotovené zateplení zaručí dlouhou životnost a bezpečnou protipožární ochranu.

Další články autora

Láká vás pobyt na zahradě? Vybavte ji kvalitním zahradním nábytkem z masivu a dalšími doplňky.

Zima se zatím úplně nevzdala a s příjemnými jarními teplotami se stále přetahuje. Všichni však dobře...

Chybí vám doma hezká váza nebo květináče? Vsaďte na jejich originální vzhled

Ať už žijete single nebo jste běžná rodina, v každé domácnosti je hezký pohled na řezané...

Stříkací pistole vám pomůže k dokonalému vymalování

Malovali jste někdy sami? Pak víte, jak náročné to je. Musíte vše uklidit, dokonale zakrýt,...

Terasa, která vás ochrání před nepřízní počasí? Pozor na materiál!

Týden za týdnem pomalu a jistě stoupají venkovní teploty a slunce stále více ukazuje svou...

Nejnovější články

Láká vás pobyt na zahradě? Vybavte ji kvalitním zahradním nábytkem z masivu a dalšími doplňky.

Zima se zatím úplně nevzdala a s příjemnými jarními teplotami se stále přetahuje. Všichni však dobře...

Chybí vám doma hezká váza nebo květináče? Vsaďte na jejich originální vzhled

Ať už žijete single nebo jste běžná rodina, v každé domácnosti je hezký pohled na řezané...

Stříkací pistole vám pomůže k dokonalému vymalování

Malovali jste někdy sami? Pak víte, jak náročné to je. Musíte vše uklidit, dokonale zakrýt,...
- Reklama -PR článek