Home Bydlení Umíte myčku využít skutečně efektivně? Poradíme vám, jak se o ni starat,...

Umíte myčku využít skutečně efektivně? Poradíme vám, jak se o ni starat, jak ukládat nádobí a jaké prostředky používat

0

Moderní myčka nádobí bez pochyb usnadní každodenní fungování v kuchyni. Abyste ji využili co nejefektivněji, poradíme vám, jak správně ukládat nádobí, jak se o ni starat i to, jaké používat čistící prostředky a jak je správně dávkovat.

Myčky a moderní domácnosti kráčejí ruku v ruce. Kvalitní myčka nádobí vám nejen ušetří kopu času, který byste jinak museli věnovat pracnému ručnímu mytí, ale prospěje i planetě.

Nejnovější výzkumy ukazují, že myčky při správném používání díky inteligentním a ekologickým programem spotřebují až 5krát méně vody. V první řadě byste měli upustit od některých starých zvyků, jako je i oplachování nádobí pod tekoucí vodou. To lze dávalo smysl před deseti lety, ale dnes je to už téměř zbytečné a jen se tím míjí voda i váš čas. Moderní myčky si umí poradit is pořádně zašpiněným nádobím díky speciálním mycím systémem a programem.

Přečtěte si také
Zařizujeme kuchyni v provensálském stylu
podle pravidel

Nádobí nemůžete jen tak nerozvážně naházet do myčky. Důležité je dodržovat nejen správné rozmístění nádobí, ale i jeho množství. Pokud naplníte myčku až příliš, může se stát, že se nádobí pořádně nevyčistí. Naopak, pokud spustíte myčku poloprázdnou, nádobí se sice umyje, ale za cenu plýtvání vodou. Nádobí ukládejte tak, aby neblokoval sprchovací ramena. Velká pánev či tácek ve spodním koši mohou ramenu zabránit v otáčení, čehož výsledkem bude nedokonale umyté nádobí.

správná péče

Pokaždé, když vkládáte nádobí do myčky, odstraňte všechny zbytky jídel. Používejte správné mycí prostředky a stejně dodržujte jejich dávkování. Pravidelně čistěte filtr pod proudem vody a dočistěte ho houbou se saponátem. Jednou za měsíc dopřejte myčce čistící cyklus. Pokud ho váš přístroj nemá, pusťte myčku naprázdno na nejvyšší možnou teplotu spolu s vhodným čisticím prostředkem. Na vodní kámen používejte speciální sůl a na ochranu nádobí leštidlo.

Přečtěte si také
Ergonomie kuchyně: Jak naplánovat a zařídit pracovní prostor
Volba čisticího prostředku

Máte několik možností volby – multifunkční čistič, standardní čistič a aditiva. Mezi multifunkční čističe se většinou řadí produkty, které poskytují více funkcí, především funkci soli a leštidla. K standardním čistícím prostředkem patří tablety, gely a prášky. Do skupiny aditiv patří sůl, leštidlo, čistič myčky a osvěžovač.
Mezi multifunkčními čističi a těmi standardními je zásadní rozdíl. Zatímco ty první disponují řadou funkcí včetně oplachování a soli, k standardním jejich třeba v případě potřeby doplnit.

správné dávkování

Při používání gelů a prášku získáte dokonalý výsledek tehdy, pokud dodržíte doporučené dávkování, které je uvedeno na zadní straně balení každého produktu. Tablety a gelové tobolky jsou připraveny k použití ve formě doporučené dávky na jeden mycí cyklus. Součástí myčky jsou standardně také další dávkovací komory, a to na sůl a leštidlo. O nutnosti jejich doplnění vás většinou informuje kontrolka.

Pokud máte velmi tvrdou vodu (nad 21 ° dH), měli byste přidat sůl a leštidlo ik multifunkčním čisticím prostředkem. O tvrdosti vody vás bezplatně informuje vodárna v místě bydliště.

tipy redakce

Samodávkovacia

Vestavná myčka nádobí Miele G 7310 SCi AutoDos je jedinečná díky automatickému dávkování s integrovaným systémem PowerDisk, který vydrží cca 20 mycích cyklů. Vy se nemusíte o nic starat, pouze vložíte nádobí a spustíte autostart. Granulát se rychle rozpouští a díky enzymům a aktivnímu kyslíku bude nádobí svěží a dokonale čistý. Cena 1 649 €, miele.sk

Myčka Miele v luxusní kuchyni
Zdroj: Miele

Inteligentní

Vestavná myčka nádobí Bosch SMV8YCX01E nejenže poslouchá na slovo, ale i za vás počítá. Můžete ji ovládat hlasem díky kompatibilitě se zařízením Amazon Alexa, navíc Home Connect disponuje funkcí počítání tablet. Oceníte i funkci PerfectDry na dokonalé vysušení i Extra Clean Zone, která slouží na důkladné mytí silně znečištěného nádobí v horním koši. Cena 1 445 €, bosch-home.com/sk

Otevřená myčka Bosch v bílé kuchyni
Zdroj: Bosch

Rychlá

Volně stojící myčka nádobí Candy H CF 3C7LFX se hodí do domácností, kde není času nazbyt. Kromě rychlého mycího cyklu ZOOM 39 minut máte k dispozici další 4 programy a 20 přídavných programů v mobilní aplikaci, kterou můžete myčku prostřednictvím wi-fi ovládat. Její kapacita je 13 souprav, které vložíte do dvou výsuvných košů.

Přečtěte si také
Testovali jsme nejnovější automatické kávovary: Který zvítězil a čím nejvíce zaujal?
Myčka umožňuje vložit nádobí i po zahájení mycího cyklu, podle ukazatele Addish poznáte, ve které fázi je to ještě možné. Nechybí ani funkce automatického otevírání dvířek Smart Door na konci cyklu. Cena 345 €, candy.sk

NO COMMENTS

Exit mobile version